Ποιοι είμαστε

Το 2ο Γενικό Λύκειο Συκεών ιδρύθηκε το 1985. Σήμερα (σχ. έτος 2023-2024) στο σχολείο φοιτούν 328 μαθητές και υπηρετούν 35 καθηγητές. Στην Α’ τάξη υπάρχουν 5 τμήματα, στην Β’ τάξη 5 τμήματα και στην Γ’ τάξη 4 τμήματα.

Το κτίριο βρίσκεται στην οδό Σπαρτάκου 24 εκτός των τειχών δίπλα από το Επταπύργιο και πολύ κοντά στη Μονή ΒλατάδωνΕίναι χτισμένο στη πλαγιά ενός λόφου με νοτιοδυτικό προσανατολισμό. Διαθέτει τρία μεγάλα προαύλια που το καθένα είναι ένα γήπεδο. Γήπεδο πετοσφαίρισης (volley ball), γήπεδο καλαθοσφαίρισης (basket ball) και γήπεδο ποδοσφαίρου (foot ball).

Διαθέτει αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, οργανωμένη βιβλιοθήκη, (2) δύο εργαστήρια πληροφορικής και νέων τεχνολογιών, (1) ένα εργαστήριο φυσικών επιστημών και (18) δέκα οκτώ αίθουσες διδασκαλίας εξοπλισμένες με διαδραστικούς πίνακες. Υπάρχει αίθουσα για παροχή πρώτων βοηθειών που υποστηρίζεται από νοσηλεύτρια κατά το ωράριο λειτουργίας του σχολείου. Επίσης υπάρχει απινιδωτής.

Η διαδικτυακή υποδομή του σχολείου αναβαθμίστηκε με οπτική ίνα και ταχύτητα που φθάνει τα 200 Mbps.

ΦΕΚ ΙΔΡΥΣΗΣ