Χαιρετισμός Διευθυντή

Αγαπητοί γονείς, μαθητές και αναγνώστες

Με την τοποθέτησή μου στη θέση του Διευθυντή του 2ου ΓΕΛ ΣΥΚΕΩΝ, από τον Ιούλιο 2023, εύχομαι και ελπίζω σε μια συνεργασία εξαιρετική, με στόχο τη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας και την αναβάθμιση του περιβάλλοντος του σχολείου μας.

Η στενή συνεργασία με όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας και της τοπικής κοινωνίας, η υπευθυνότητα, η σύνεση, η καλή διάθεση, η ηρεμία, η κατανόηση, ο αλληλοσεβασμός, η αμοιβαία εμπιστοσύνη και η συναίνεση είναι απαραίτητα στοιχεία για να αντιμετωπίσουμε μαζί, ομαλά και αποτελεσματικά, τις υπάρχουσες και τις μελλοντικές δυσκολίες.

Άλλωστε, ο σκοπός είναι κοινός: η καλή μόρφωση και η σωστή αγωγή των εφήβων μας, ώστε να καταστούν οι νέοι χρήσιμοι πολίτες, τόσο σε κοινωνικό, όσο και σε προσωπικό επίπεδο.

Πασχάλης Καράκαρης

Θεολόγος