Το 2ο ΓΕΛ Συκεών επισκέπτεται το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

Το 2ο ΓΕΛ Συκεων Φίλιππος «Σχολείο Πρέσβης του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου», πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις Βρυξέλλες, Βέλγιο από τις 20 Φεβρουαρίου έως 24 Φεβρουαρίου 2024, με την συμμετοχή 27 μαθητών/μαθητριών και 3 Εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Το ταξίδι αποτέλεσε μια αξέχαστη και πολύτιμη εμπειρία για όσους συμμετείχαν. Μαθητές και Καθηγητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Ευρωκοινοβουλίου μεταξύ αυτών και στην αίθουσα Συνεδριάσεων της Ολομέλειας ( Hemicycle), ενημερώθηκαν για τους σκοπούς και το έργο της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς και για τα καθήκοντα και τις εργασίες των ευρωβουλευτών.  Επίσης, την πρώτη ημέρα άφιξης μας στην Ευρωπαϊκή Γειτονιά και στο Complex κτιρίων της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην καρδιά των Βρυξελλών, μας υποδέχθηκε θερμά  στο κτίριο της Ευρωπαϊκής  Επιτροπής Κομισιόν, ο Έλληνας και Συντοπίτης  Αντιπρόεδρος της Κομισιόν κ. Μαργαριτης  Σχοινας, με τον όποιον συνομίλησαν οι μαθητές/τριες μας και του έθεσαν ερωτήματα σχετικά με την ΕΕ, το πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του και σχετικά με τις δυνατότητες που προσφέρει η ΕΕ στους νέους.  Η συνέχεια του ταξιδιού μας συμπεριέλαβε   επισκέψεις στο Parlamentarium και στο Σπίτι της Ευρωπαϊκής Ιστορίας (Τhe House of European History) όπου μαθητές/τριες μας μέσα απο διαδραστικές δραστηριότητες και workshops είχαν την ευκαιρία να κάνουν μια συναρπαστική εικονική περιήγηση στην Ευρωπαϊκή   ιστορία και την Ευρωπαϊκή  ολοκλήρωση. Οι πολιτιστικές δραστηριότητες του ταξιδιού μας συμπεριέλαβαν επισκέψεις στα Βασιλικά Μουσεία  Καλών Τεχνών και Ιστορίας Musees Royaux des Beaux Arts et Histoire de Belgique. Ακολούθησαν το Design Museum of Brussels Μουσείο Σχεδίου των Βρυξελλών  και το επιβλητικό Αtomium, Μνημείο του Ατόμου, ένα από τα σημαντικά αξιοθέατα του Βελγιου καθώς και το Μουσείο Σοκολάτας (Chocolate museum Brussels) όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εργαστήριο Παρασκευής της περίφημης βελγικής σοκολάτας αλλά και να γευτούν  διαφορετικά είδη σοκολάτας. Το εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στο Βατερλω και στο Domain de la bataille de Waterloo 1815 όπου πραγματοποιήθηκε περιήγηση στο Μουσείο Βατερλω και στο χώρο μάχης των στρατευμάτων του Ναπολέοντα.

Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μας περιηγηθήκαμε στην πόλη των Βρυξελλών, την περιοχή Μανεκέν Πις Manneken Pis Brussels, στην  Αψίδα του Θριάμβου, τον Καθεδρικό ναό του Αγίου Μιχαηλ, το Βασιλικό Παλάτι, το Χρηματιστήριο ( Bourse) την Πλατεία Grand Sablon, την Royal Gallery Saint Hubert και την εμβληματική πλατεία Grand Place, ένα από τα σημαντικότερα μνημεία της πόλης και από τις ομορφότερες πλατείες της Ευρώπης. Επίσης, ταξιδέψαμε στα βόρεια του Βελγιου  και περιηγηθήκαμε στα γραφικά καλντερίμια των Μεσαιωνικών πόλεων της Μπρυζ και της Γάνδης, όπου θαυμάσαμε τα μοναδικά καλοδιατηρημένα κτίρια, τις πανέμορφες πλατείες, εντυπωσιαστήκαμε από τα πολυάριθμα κανάλια που διασχίζουν την πόλη της Μπρυζ και την κρουαζιέρα ανάμεσα στα πανέμορφα μεσαιωνικά κτίρια. Το ταξίδι μας ολοκληρώθηκε μέσω της Γερμανίας όπου φθάσαμε στο Ντύσσελντορφ,πρωτεύουσα της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας  της Γερμανίας. Εκεί περιηγηθήκαμε στην παλιά πόλη και την κεντρική αστική λεωφόρο της πόλης την Koningsalee  πριν την αναχώρηση μας για την Θεσσαλονικη.

Υπεύθυνη υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος, η Καθηγήτρια Μαρια Αντωνιαδου.

Συνοδοί Καθηγητές : κ. Μαρια Χατζη και κ. Δημητριος Τσουδης