Εβδομάδα αδελφοποίησης.

Την εβδομάδα από 16/03 μέχρι και την Παρασκευή 22/03 το σχολείο μας «φιλοξένησε» στο πλαίσιο του προγράμματος αδελφοποίησης με το Gymnasium bei St. Anna του Augsburg της Βαυαρίας εννέα μαθήτριες /τές, τους οποίους συνόδευαν μια καθηγήτρια και ένας καθηγητής.

Στη διάρκεια αυτής της εβδομάδας οι ξένοι μας παρακολούθησαν μαθήματα στο σχολείο, περιηγήθηκαν την περιοχή μας (Γεντί Κουλέ, μονή Βλατάδων, πύργο του Τριγωνίου), επισκέφθηκαν τον Λευκό Πύργο, την Ροτόντα και το Αρχαιολογικό Μουσείο και συμμετείχαν σε δυο εκδρομές που οργάνωσε το σχολείο. Η μία ήταν στα αρχαία Στάγειρα (την πατρίδα του Αριστοτέλη), στο πάρκο του Αριστοτέλη και στην Αρναία και η άλλη στην Βεργίνα και στο Δίον. Η τελευταία ημέρα της παραμονής τους στην Θεσσαλονίκη συνέπεσε με τον εορτασμό στο σχολείο για την εθνική γιορτή για την 25η Μαρτίου, τον οποίο επίσης παρακολούθησαν.

Με την ελπίδα ότι, πέρα από την γνωριμία με τον τόπο μας, θα δημιουργηθούν και θα εδραιωθούν φιλικές σχέσεις ανάμεσα στους νέους ανθρώπους, στην περίπτωσή μας ανάμεσα σε Γερμανούς/Γερμανίδες και Έλληνες/Ελληνίδες που τους φιλοξένησαν, θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη των εννέα μαθητών/τριών και των δύο καθηγητριών του σχολείου μας ( που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ) στο Augsburg της Βαυαρίας την εβδομάδα από 18-24 Απριλίου 2024.

Η υπεύθυνη του προγράμματος

ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΑΛΑΤΖΟΓΛΟΥ